The Domain Name Industry News


Kolejny milion zarejestrowanych domen narodowych ccTLD - tym razem .CA - Canada

Filed under: Wszystkie — Business Reporter at 11:46 pm on Wednesday, April 16, 2008

The Canadian Internet Registration Authority (CIRA) ogłosił dzisiaj, iż ilość zarejestrowanych nazw w domenie narodowej Canady (.CA) przekroczyła 1 milion. Milionową nazwą, która była po raz pierwszy zarejestrowana w 2001 roku, jest DigitalHome.ca

Domena narodowa Canady, .CA, została ustanowiona w 1987r. przez grupę wolontariuszy na uniwersytecie British Columbia (UBC), a następnie jej administrację w roku 2000 przeniesiono do CIRA. Pierszą nazwą w domenie .CA, zarejestrowaną w 1988r. przez Uniwersytet Prince Edward Island, była upei.ca Od tamtego czasu, wzrost zapotrzebowanie na użytkowanie domen narodowych .CA szacuje się na średnio 20% w skali każdego roku.

Wzrost w ilości rejestracji jest szczególny, biorąc pod uwagę fakt, iż rejestracja domen kanadyjskich zarezerwowana jest wyłącznie dla obywateli Canady. Domena narodowa .CA klasyfikowana jest w tej chwili na 17 pozycji wśród największych Rejestrów na świecie, za takimi liderami jak .com (domena globalna) czy .co.uk (Wielka Brytania) lub .de (Niemcy).

“.CA reprezentuje Canadę w Internecie. Nazwy domenowe z rozszerzeniem .CA, strony czy adresy email funkcjonujące pod domeną .CA dają gwarancję, iż osoby lub firmy, z którymi mamy do czynienia, faktycznie są obywatelami lub podmiotami gospodarczymi z kraju Canada”, mówi Byron Holland, President & CEO w CIRA.

Dr. Paul Twomey, President & CEO w Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), globalnej organizacji zarządzającej domenami internetowymi, komentuje: “Rejestracja ponad miliona domen .CA jest testamentem świetnej pracy realizowanej przez CIRA. W imieniu całej społeczności ICANN, serdecznie gratuluję.”

Źródło: CIRA Press Announcement - 15. kwiecień, 2008

Leave a Comment 
Close
E-mail It