The Domain Name Industry News


ICANN ucina nieuczciwą praktykę GoDaddy

Filed under: Wszystkie — Business Reporter at 9:54 pm on Monday, May 26, 2008

Jak byliśmy już informowani, GoDaddy stosuje w swoim regulaminie kontrowersyjną politykę blokowania domen po tym, jak ich abonenci dokonują aktualizacji danych kontaktowych przypisanych do swojej nazwy. Mowa tutaj konkretnie o 60-dniowej blokadzie, działającej po zrealizowaniu uaktualnienia kontaktów domen.
Od czasu gdy ICANN wprowadził wymóg systematycznej aktualizacji danych kontaktowych przypisanych do kontaktu domeny, celem uchronienia abonentów przed możliwymi nadużyciami, spowodowanymi niewłaściwym określeniem podstawowych informacji o kontakcie domeny, GoDaddy wykorzystując ten wymóg poszło o krok dalej. Gdy abonent GoDaddy, podporządkowując się pod oczekiwania ICANN, realizował uaktualnienie danych, oznaczało to dla niego blokadę transferową domeny. Co gorsze, jeśli 60-dniowe ograniczenie w zarządzaniu domeną nie przemijało przed datą wygaśnięcia domeny, ale to właśnie data wygaśnięcia domeny przypadała pierwsza, abonent danej domeny był zobligowany do bezwzględnego odnowienia swojej nazwy tylko w GoDaddy lub pogodzenia się z jej nieodwracalnym utraceniem. ICANN podejmuje w tej chwili kroki zamierzające do zakazania tych kontrowersyjnych zasad wytworzonych przez Registrara GoDaddy.

ICANN był do tej pory oskarżany za pozostawianie zbyt dużej swobody Registrarom globalnym. Powstaje więc pytanie czy tendencja ta się zmienia, sygnalizując poprzez takie działania wzrost czujności ICANN nad realizowaną polityką Registrarów globalnych, czy to tylko PR-owski ruch torujący drogę do wyeliminowania nadzoru amerykańskiego rządu nad ICANN?

Leave a Comment 
Close
E-mail It