The Domain Name Industry News


Domena .CO.NL - nowa era holenderskich domen internetowych

Filed under: Wszystkie — Business Reporter at 6:18 pm on Wednesday, August 27, 2008

Luxembourg, Amsterdam, 22. sierpień 2008 - przez ostatnie tygodnie, EuroDNS otrzymywał pytania Klientów dotyczące usługi rejestracji domen w rozszerzeniu .CO.NL, przedstawionym w czerwcu br. Ponieważ bardzo wielu uznanych specjalistów z branży domen internetowych wyraziło już swoje zainteresowanie programem .CO.NL, Operator .CO.NL chce oficjalnie poinformować społeczność internetową, użytkowników indywidualnych oraz Resellerów, o procesie i zaletach rejestracji domen .CO.NL

“Zainteresowanie domeną .CO.NL jest całkiem znaczne zarówno w samej Holandii jak i za granicą”, komentuje Sander Scholten, General Manager Operatora CO.NL. “W obecnej chwili uznajemy za szczególnie istotne dla potencjalnych Klientów, aby jednoznacznie zrozumieć różnicę pomiędzy Operatorem .CO.NL, a SIDN. Podczas gdy wydaje się całkowicie jasne, iż nie istnieje żadne połączenie między dwiema firmami, EuroDNS zobowiązany jest do udzielenia odpowiedzi na najbardziej powszechne pytania, rozwiewając raz na zawsze wszelkie wątpliwości”.

Tworząc dedykowane FAQ, przygotowane dla każdej osoby zainteresowanej .CO.NL (http://faq.co.nl), Operator .CO.NL będzie systematycznie gromadził najistotniejsze wątki, wyniakające z zainteresowania Użytkowników.

Jako przykład, artykuł 1. FAQ wyjaśnia, “rejestracja nazwy w subdomenie CO.NL (oferowanej przez EuroDNS, który występuje jako Operator .CO.NL) nie powinna być utożsamiana z jednoczesną rejestracją tej samej nazwy w rozszerzeniu .NL (w holenderskim SIDN, oficjalnym Rejestrze .NL). SIDN nie jest w żaden sposób związane z rejestracją lub obsługą subdomen .CO.NL zarządzaną przez EuroDNS”.

Zgodnie z polityką ustanowioną przez EuroDNS S.A. oraz holenderskich partnerów, domena .CO.NL ma być rejestrowana z korzyścią dla społeczeństwa Internetu, umożliwiając użycie domeny jako części adresu internetowego (na potrzeby poczty email, www) bez konieczności wykazywania związku w zakresie obecności terytorialnej na terenie Holandii. Mimo tak liberalnej polityki rejestracji, Użytkownicy domen w rozszerzeniu .NL, uzyskają prosty sposób uzupełnienia ich internetowej obecności o nazwy w .CO.NL poprzez tzw. “Grandfather period”. Korzystając z opcji, która zostanie uruchomiona pod koniec roku, właściciel dowolnej nazwy w domenie .NL będzie uprawiony do otrzymania tej samej nazwy w nowej domenie .CO.NL w ramach pierwszeństwa.

Oto wybrane, jedne z bardziej istotnych wątków zawartych w FAQ:
1. Czy CO.NL zarządzana jest przez SIDN?
Nie. Podczas gdy CO.NL została faktycznie zarejestrowana w SIDN, jak każda domena .NL, to jednak usługa dostarczana przez EuroDNS, oparta o tę domenę, jest całkowicie niezależna od holenderskiego Rejestru SIDN. Dlatego rejestracja domen .CO.NL, oferowana przez EuroDNS wystepującego jako Operator domeny, nie powinna być utożsamiana z łączną rejestracją .NL.

2. Czy jest różnica pomiędzy domeną .CO.NL, a innymi domenami tj. CO.UK czy CO.JP?
Technicznie tak. Podczas gdy CO.UK jest subdomeną zarządzaną przez Nominet PLC, czyli brytyjskie Registry, CO.NL jest całkowie niezależna od Rejestru, a w związku z tym nie podlega jego ograniczeniom.

3. Jakie jest dedykowane użycie .CO.NL, jeśli dostępne jest rozszerzenie .NL?
.CO.NL nie zamierza zastąpić domeny .NL. Niemniej jednak .CO.NL może stać wię w wielu przypadkach wartościową alternatywą dla .NL. Otóż rozszerzenia domenowe w postaci co.xx, stosowane są w ponad 45 krajach na świecie jako główna domena narodowa, np. co.uk lub co.in. Posiadanie nazwydomeny.nl oraz jej odpowiednika CO.NL w postaci nazwydomeny.co.nl przyczyni się do zagospodarowania istotnego ruchu trafiającego na naszą stronę z adresu co.nl, używanego intuicyjnie przez znaczą ilość użytkowników Internetu.

4. Dlaczego EuroDNS obsługuje .CO.NL?
EuroDNS S.A. jest wiodącym Registrarem domen internetowych, pozycjonowanym w pierwszej 10-tce wśród największych Registrarów domen w wielu krajach na świecie. Firma zawsze poszukiwała rozwiązań, mających na celu dostarczenie użytkownikom Internetu otwartości oraz innowacyjnych rozwiązań, zapewniających uzyskanie lokalnej obecności, wymaganej dla rozwoju produktów i usług Klientów EuroDNS.
Stając się Operatorem domeny .CO.NL, EuroDNS dostarcza nowy poziom elastyczności na holenderskim rynku domen, pozwalając Klientom z całego świata na utożsamienie się z rozszerzeniem .NL, bez żadnych restrykcji.

5. Czy istnieje możliwość zarejestrowania domeny .CO.NL u dowolnego Registrara Rejestru SIDN?
Ponieważ .CO.NL nie ma żadnego związku z Rejestrem SIDN, Partnerzy SIDN nie stają się automatycznie Registrarami rozszerzenia .CO.NL. Niemniej jednak, lista akredytowanych Registrarów Operatora .CO.NL szybko się powiększa, zrzeszając głównych holenderskich registrarów. Aktualna lista Registrarów domeny .Co.NL znajduje się na głównej stronie Operatora - www.domain.co.nl

6. Czy istnieje możliwość zarejestrowania domeny .CO.NL u dowolnego Registrara ICANN?
Podobnie jak w powyższym wątku, .CO.NL nie jest powiązana w żaden sposób z ICANN. Oznacza to, że akredytowani Registrarzy ICANN nie stają się automatycznie Registrarami .CO.NL

7. Jak .CO.NL odniesie się do zastrzeżonych znaków handlowych?
Przy całej otwartości i łatwości pozyskiwania domen .CO.NL, w żadnym razie nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której prawa podmiotów posiadających zastrzeżony znak handlowy mogłyby zostać naruszone. Aby zagwarantować dodatkowy poziom zabezpieczenia dla właścicieli trademarków, CO.NL przewiduje następujące fazy uruchomienia:
- faza 1, zwana GrandFather, w której dowolny abonent domeny .NL, po złożeniu wniosku na rejestrację tej samej nazwy w domenie .CO.NL, stanie się automatycznie jej abonentem. Tak więc jeśli jesteś już abonantem nazwy w domenie .NL i nas czas zgłosisz swoją chęć priorytetowej rejestracji swojej nazwy w rozszerzeniu .CO.NL, zostanie Ci ona przynana na specjalnych warunkach.
- faza 2, zwana Sunrise, dedykowana jest dla właścicieli znaków handlowych, zarejestrowanych gdziekolwiek na świecie. Okres ten jest szansą na zabezpieczenie praw, wynikających z posiadania zastrzezonego znaku handlowego, zanim do zarejestrowania danego ciągu znaków zostanie dopuszczony każdy użytkownik Internetu.

8. Jak EuroDNS zabezpieczy stabilność CO.NL?
Z technicznego punktu widzenia, CO.NL jest w pełni oparta o inrastrukturę EuroDNS - Registrara utworzonego w 2002r., będącego częścią Grupy DataCenter Luxembourg (www.DataCenter.eu).
EuroDNS S.A. szczyci się stabilnością i eleastycznością swojego systemu, który jest aktualnie użytkowany przez główne firmy z listy Fortune-500.
Z prawnego punktu widzenia, .CO.NL wspierane jest przez kluczowych graczy z branży, tj. międzynarodowa firma prawnicza Deloitte/Laga, która jako Sunrise Validation Agent dostarczy właściwe narzędzia dla CO.NL do zabezpieczenia praw właścicieli znaków handlowych.

9. Czy cena rejestracji dla .CO.NL pozostanie identyczna jak dla domen .NL?
Nie. .CO.NL nie mając połączenia z SIDN, ustanowi własną strukturę stawek dla poszczególnych usług. Registrarzy, którzy uzyskają akredytację, posiadają pełne prawo do ustanowienia własnych stawek rejestracyjnych.

Wszystkie podmioty zainteresowane uczestnictwem w rejestracji .CO.NL oraz krajowych Registrarów domen, chcących uzyskać akredytację Operatora .CO.NL, zapraszamy do kontaktu z Managerami Operatora .CO.NL oraz EuroDNS.

Sander Scholten
General Manager / CO.NL Operator
mobile: +31 6 11625540
email: sscholten@domain.co.nl

Adam Szczypiorski
Int. Business Devel. Manager / EuroDNS S.A.
mobile: +48691 303 860
email: adam@eurodns.pl

Źródło: Press release EuroDNS S.A. & Data Center Luxembourg Group

Leave a Comment 
Close
E-mail It