The Domain Name Industry News


Milion zarejestrowanych domen .FR

Filed under: Wszystkie — Business Reporter at 4:54 pm on Monday, January 14, 2008

Francja to najnowszy kraj, którego ccTLD (.FR) osiągnęło milionowy rezultat w ilości zarejestrowanych domen. Wynik ten został osiągnięty w dniu 11. stycznia 2008. Biorąc pod uwagę populację Francji, milion zarejestrowanych domen nie przyszedł francuskiemu Registry z łatwością w porównaniu z innymi TLD. Dla przykładu, .de ccTLD zmierza w kierunku 20 milionów zarejestrowanych nazw. Wszystko wskazuje na to, że taki rezultat zostanie osiągnięty już w tym roku. Także znacznie mniejszy kraj, jak Australia, z 1/3 liczby ludności Francji oraz podobnym stopniem restrykcji dotyczących rejestracji, zarejestrował milionową domenę narodową na koniec zeszłego roku. Podobnie Szwajcaria (.ch), która zarejestrowała milionową nazwę .ch w końcówce 2007. W przypadku wspomnianych wcześniej domen .de, z pewnością istotnym ułatwieniem w osiągnięciu tak dobrego rezultatu jest mniej restrykcyjna polityka rejestracji, niż dla .f
Do roku 2004, podmiotami uprawnionymi do zarejestrowania swojej nazwy z rozszerzeniem .FR były tylko firmy, organizacje oraz określone grupy społeczne. Dopiero 20. czerwca 2006 rejestracje stały się możliwe dla wszystkich osób indywidualnych zamieszkujących na terenie Francji.

W obecnej chwili, zgodnie ze słowami Loïc Damilaville, deputowanego DG w AFNIC, każdego dnia rejestrowanych jest około 2,000 nowych domen. Aktualny rozkład ilościowy wskazuje aż 70% registrantów jako podmioty publiczne, natomiast 30% abonentów to osoby indywidualne.

Ciekawostką może być także inny, prawdopodobny powód stosunkowo wolnego startu Internetu we Francji w porównaniu z innymi krajami Europy - Minitel, usługa Videotex, dostępna poprzez linię telefoniczną, uznawana jako jedną z najbardziej udanych usług pre-World Wide Web online.

Jednak głównym i zdecydowaniem najbardziej istotnym powodem, dla którego wzrost ilości zarejestrowanych nazw w domenie .FR wcale nie jest szokująco pomyślny, jest wysoki stopień ograniczeń, obowiązujących dla nazw w domenie .FR Aby zarejestrować .FR należy wykazywać obecność abonenta na terenie Francji, niezależnie czy abonentem ma być firma czy osoba indywidualna. Niestety ani Registry, ani francuski rząd nie zajął się zmianą przepisów w tym zakresie, wyrządzając sobie tym samym istotną szkodę finansową.

Leave a Comment 
Close
E-mail It