The Domain Name Industry News


Operator .CO.NL uruchamia rejestracje nowej domeny holenderskiej

Filed under: Wszystkie — Business Reporter at 2:04 pm on Tuesday, November 18, 2008

Amsterdam, 18. listopad 2008 - Operator .CO.NL ogłosił dzisiaj oficjalne otwarcie systemu rejestracji domen .CO.NL według zaplanowanych etapów wstępnych - Grandfather period, Trademark Sunrise, Landrush oraz GoLive. Każdy podmiot zainteresowany zabezpieczeniem swojej nazwy w holenderskim rozszerzeniu .CO.NL ma możliwość zlecić rejestrację u dowolnego akredytowanego Registrara .CO.NL, który uzyskał wcześniej stosowne porozumienie partnerskie z Operatorem .CO.NL Lista akredytowanych Registrarów dostępna jest na stronie Operatora http://domain.co.nl/en/accredited-registrars.html

Plany uruchomienia domeny .CO.NL zostały przedstawione w czerwcu 2007 roku, zyskując akceptację ICANN. Teraz, gdy rejestracje nazw w rozszerzeniu .CO.NL są realnie dostępne, społeczeństwo Internetu ma możliwość skorzystać z okazji poszerzenia zakresu odbiorców odwiedzających holenderskie witryny internetowe. Oferta .CO.NL skierowana jest zarówno dla firm jak i osób indywidualnych, chcących zwiększyć oglądalność i podkreślić holenderskie korzenie swoich serwisów. Dostępna dla każdego, bez ograniczeń związanych z posiadaniem swojego ośrodku interesów na terenie Holandii, domena .CO.NL ma wyjść naprzeciw przyzwyczajeniom tych użytkowników, którzy na co dzień poruszają się w obszarze brytyjskich adresów .co.uk czy też domen narodowych Japonii, Izreaela oraz ponad 40 państw korzystającym z domeny narodowej .CO.xx jako głównej domeny swojego kraju.

Otwarcie rejestracji domeny .CO.NL podzielone jest na 2 główne etapy Sunrise poprzedzające Landrush oraz GoLive.

Pierwszy etap, tzw. Grandfather period, rozpoczyna się we wtorek, 18. listopada 2008 o godz. 10:00 GMT. Stworzony został dla dobra dotychczasowych abonentów domen .NL, zapewniając stabilność i kontynuację istniejącej sprzestrzeni holenderskich adresów. Zakończenie etapu Grandfather przewidziane jest na 18. styczeń 2009 na godz. 10:00 GMT. W celu zapewnienia szczególnych środków bezpieczeństwa aktualnym abonentom domen .NL, ubiegającym się w trakcie etapu Grandfather o rejestracje nazwy istniejącej już w .NL , Administrative contact przypisany dla domeny .NL powinien oczekiwać kontaktu ze strony Operatora .CO.NL, w celu potwierdzenia autentyczności.

Drugi etap fazy Sunrise dedykowany jest dla właścicieli zarejestrowanych znaków handlowych. Etap ten potrwa tylko 16 dni, od wtorku 10. lutego 2009 od godz. 10:00 GMT do dnia 26. lutrego 2009 do godz. 10:00 GMT. Jak to jest w zwyczaju domenowych Rejestrów, etap Registered Trademarks pozwli właścicielom znaków handlowych, zarejestrowanych w dowolnym kraju, ubiegać się o zabezpieczenie swojej nazwy zanim rejestracje zostaną udostępnione globalnemu społeczeństwu, które będzie mogło bez ograniczeń nabywać domeny w rozszerzeniu .CO.NL
Proces weryfikacji dokumentacji dowodowej należeć będzie do firm Deloitte i Laga znanych już jako Agentów weryfikujących z wcześniejszych etapów Sunrise domeny .eu oraz .asia

Etap Landrush to otwarcie Rejestru dla każdego, bez ograniczeń, jeszcze przed całkowicie wolnymi rejestracjami. Jak pokazało uruchomienie domen .asia, etap Landrush poprzedzający GoLive jest doskonałą okazją dla osób, którym szczególnie zależy na pozyskaniu nazw domen, a którzy nie wykazują przez Operatorem np. potwierdzenia o posiadaniu zastrzeżonego znaku handlowego. Etap Landrush potrwa od wtorku, 17. marca 2009 od godz. 14:00 GMT do 31. marca 2009 do godz. 14:00 GMT.

Ostatecznie, główne otwarcie Rejestru domen .CO.NL i przyjmowanie rejestracji na zasadzie “first come, first served” rozpocznie się w środę, 15. kwietnia 2009 o godz. 14:00 GMT.

Jakiekolwiek konflikty interesów podmiotów ubiegających się o rejestracje swojej nazwy w domenie .CO.NL będą rozstrzygane przez Czeski Sąd Arbitrażowy (CAC).
Aby uzyskać więcej informacji o nowym rozszerzeniu .CO.NL, zapraszamy na stronę Operatora - www.Domain.co.nl

About .CO.NL
Operator .CO.NL został ustanowiony w 2007 roku w celu stworzenia systemu rejestracji nazw domenowych w rozszerzeniu .CO.NL. Organizacja działa pod głównym rozszerzeniem narodowym Holandii, jednak nie jest w żaden sposób powiązana, technologicznie ani finansowo, z holenderskim Rejestrem SIDN. Zarządzanie Operatorem .CO.NL odbywa się bezpośrednio w Holandii, dzięki zapleczu technicznemu jednego z największych Registrarów globalnych w Europie - luksemburskiemu EuroDNS S.A. (www.EuroDNS.com)

2 Responses to “Operator .CO.NL uruchamia rejestracje nowej domeny holenderskiej”

  1. Marek Says:

    W przypadku Eurodnsu ma to akurat sens, bo są firmą, która zabezpiecza masowo nazwy we wszystkich rozszrzeniach, głównie dla firm. Wtedy .co.nl ma sens i dla nich i dla ich klientów.
    Jak w Polsce mało który z dostawców domen daje możliwość rejestracji jakichkolwiek domen zagranicznych, to pewni tym bardziej nie wprowadza .co.nl. No ale Polska jeszcze daleko w tyle za resztą…

  2. domainer Says:

    Dla firm jak najbardziej tak, ale poza tym to czas pokaże…

Leave a Comment 
Close
E-mail It