The Domain Name Industry News


Domena .EU świętuje swoje drugie urodziny

Filed under: Wszystkie — Business Reporter at 2:15 pm on Monday, April 7, 2008

Z pewnością każda osoba zaangażowana w biznes domen internetowych doskonale pamięta datę 6. kwiecień 2006 - wtedy właśnie rozpoczęły się wolne rejestracje domeny .EU, na zasadach kto pierwszy ten lepszy. Przez kilka miesięcy wcześniej, przyjmowane były tylko priorytetowe wnioski rejestracyjne od podmiotów publicznych, firm oraz właścicieli znaków zastrzeżonych. Od momentu uruchomienia rejestracji nazw w europejskim rozszerzeniu .eu, utworzono ponad 2.8 miliona nazw, z czego ok. 300.000 zarejestrowanych zostało w roku 2007.

Jednak o dacie 6. kwiecień 2006 powinni pamiętać nie tylko osoby związane z rynkiem domen. Jak pokazują rankingi popularności adresów internetowych, TLD .EU zajmuje w obecnej chwili 4. pozycję w Europie i 9. na świecie spośród wszystkich rozszerzeń domenowych. Nie dziwi zatem fakt, iż na korzystanie z domeny .EU, jako głównego rozszerzenia adresu internetowego, zdecydowały się m.in. takie marki jak Milka, Bridgestone czy Versace. Managerowie firm, które chcą być dobrze postrzegane w sektorach swojego biznesu, a które nie posiadają jeszcze zarejestrowanych nazw swoich flagowych produktów w europejskiej domenie, powinni szybko naprawić błąd. Oczywiście o ile domeny te nie zostały jeszcze zarejestrowane np. przez konkurencję.

“Utworzenie godnego zaufania środowiska, z wyraźną europejską tożsamością - ten cel utożsamia się z moją wizją Europejczyków, włączając w nich społeczeństwo informacyjne”, mówi Viviane Reding, Komisarz Europejski ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów. Pierwsi właściciele domen .eu zrozumieli jak dużą wartość posiadają domeny .eu, dlatego uchwycili szansę promowania ich europejskiego wizerunku. W tej chwili takie działanie powinno być dla każdego Europejczyka naturalnym wyborem.”

Krajem, który przoduje w ilości zarejestrowanych domen .EU, są Niemcy (31.4). Następne w kolejności to: Holandia (13.4%), Wielka Brytania (13.3%), Francja (7.3%) i Włochy (5.1%).

Warto zwrócić jednak uwagę, iż wzrost zanotowany dla całej Unii Europejskiej to wynik 11%, gdyż pomiędzy poszczególnymi krajami zauważalne są istotne różnice. Polska, rok do roku, zwiększa ilość rejestrowanych domen .eu - w 2007 roku o 48.6%, wyprzedzając Litwę (48.4%) oraz Finlandię (39.9%).

Leave a Comment 
Close
E-mail It