The Domain Name Industry News


Rynkowa wartość 3-literowych nazw domen .pl

Filed under: Wszystkie — Adam Wagner at 11:38 am on Wednesday, December 10, 2008

Dla tych z Państwa, którzy cały czas nie są przekonani co do faktu jaką “górą złota” są nazwy domen internetowych, mogące niewątpliwie uchodzić za dziedzinę inwestycji alternatywnych, chciałbym przedstawić kilka danych statystycznych zebranych na podstawie własnych doświadczeń.

Polskie domeny 3-literowe do mniej więcej połowy roku 2007 nie miały żadnej wartości - były zwyczajnie wolne w rejestrze i żaden z inwestorów ani użytkowników indywidualnych nie był nimi zainteresowany, wyłączając pojedyncze i nieliczne nazwy będące w użyciu. Na przestrzeni drugiego oraz trzeciego kwartału 2007r. 3-literowe domeny .pl zostały wykupione w większości przez jedną ze związanych ze mną luksemburskich spółek i od tego momentu rynek domen zaczął prowadzić wycenę tych strasznie szybko zyskujących na wartości adresów. Początkowa wartość domen 3-literowych, bo tylko o tych mowa w niniejszej notce, przyjmijmy iż była równa cenie rejestracji domeny na rynku pierwotnym - ok. 60 PLN w roku 2007 i 10 PLN od stycznia 2008. Już w końcówce roku 2007 dobierałem do swojego portfela nieposiadane jeszcze 3-literówki przy poziomie cen 250 PLN za domenę. Pierwszy kwartał roku 2008 to ceny w przedziale 300-400 PLN. W obecnej chwili, grudzień 2008, 3-literowe nazwy domen .pl nie są sprzedawane w profesjonalnym obrocie pomiędzy domenowymi inwestorami poniżej rynkowej wartości ok. 700 PLN. Kwoty te oznaczają zwrot z inwestycji na poziomie 1000% w czasie ok. 18 miesięcy. Pikanterii na pewno dodaje fakt, iż tak rewelacyjne stopy zwrotu uzyskiwane są w czasie rozpoczynającego się kryzysu ekonomicznego. Co więcej, prognozy na rok 2009 oraz 2010 są równie obiecujące, niezależnie od światowego kryzysu. Czy to nie przykład “domenowego HYIP”? :)

Z wyrazami szacunku,
Adam Szczypiorski
Dyrektor Generalny EuroDNS S.A. Poland &
Intl Business Development Manager EuroDNS S.A.

5 Responses to “Rynkowa wartość 3-literowych nazw domen .pl”

 1. Marcin Says:

  Prawda jest taka, że domeny 3 literowe są jeszcze znacznie droższe niż napisano w artykule, jeśli do transkacji przystępują osoby/firmy chcące naprawdę używać domen. Wtedy mowa o kwotach minimum 5 tyś. zł i więcej. Kwoty o których napisano w artykule to tylko między handlarzami domen…

 2. paras Says:

  Zgadzam się Marcin.

 3. green Says:

  Teraz obserwujemy najwyraźniej lekką korektę cen, co nie zmienia faktu, że kategoria cenowa dla firmowych użytkowników końcowych jest znacznie znacznie wyższa niż wymieniono w artykule.

 4. Domenowy rok 2008 w .PL | Iname.pl Says:

  […] o wartości domen 3 literowych można dowiedzieć się we wpisie Adama Szczypiorskiego na […]

 5. Domenowy rok w .PL - domeny pl 2008 Says:

  […] o wartości domen 3 literowych można dowiedzieć się we wpisie Adama Szczypiorskiego na […]

Leave a Comment 
Close
E-mail It