The Domain Name Industry News


Cybersquatting według londyńskiej firmy prawniczej Kemp Little LLP

Filed under: Wszystkie — Business Reporter at 8:55 am on Monday, October 22, 2007

Dla tych czytelników, którzy nie są wystarczająco poinformowani w tematyce cybersquatting’u, londyńska firma prawnicza Kemp Little LLP opublikowała artykuł Paul’a Garland, który prezentuje cenne wskazówki dotyczące rynku domen.
Artykuł rozpoczyna się następującym stwierdzeniem. “Cybersquatting - praktyka rejestracji internetowych nazw, opartych na nazwie marki lub firmy jest najczęściej panującym ostatnio obyczajem”. Jednocześnie z rozwojem internetowego biznesu, metody stosowane przez cybersquatter’ów dostosowały się adekwatnie do rozwijanego rynku.

W dzisiejszych czasach, każdy biznes systematycznie potrzebuje mieć na uwadze rejestrację domen internetowych z prostego powodu - aby uchronić własną markę oraz produkty od przejęcia ich internetowego wizerunku w postaci domeny przez inny podmiot będący osobą prywatną lub przez konkurencję! Jak wiadomo, domena będąca w złych rękach, może spowodować ośmieszenie naszego biznesu, wprawiać w zakłopotanie naszych klientów, osłabiać markę, a także służyć popełnianiu przestępstw.

Stwierdzono, iż szeroko rozwijające się użycie internetowych mechanizmów wyszukiwania znacząco zredukowałoby szkody, jakie może wyrządzać cybersquatting, jako że użytkownicy znacznie częściej odwiedzają dane adresy internetowe w efekcie otrzymanych wyników wyszukiwania, a nie poprzez manualne wpisanie danego adresu url. Ale faktycznie rzecz biorąc, nie jest to właściwym rozwiązaniem - w rzeczywistości, rozpowszechnianie systemów wyszukiwania stało się faktycznie pożytecznym narzędziem dla arsenału cybersquatter’ów.

Stawiamy więc w końcu pytanie - “Co zatem powinniśmy zrobić?” oraz “Jakie środki zapobiegawcze powinni stosować właściciele firm?”
Paul Garland rekomenduje następujące działania:

 • szukanie domen podobnych do twoich, których nie chciałbyś zobaczyć w niepowołanych rękach, rękach konkurencji
 • rejestracja wszystkich domen utożsamianych z twoim nowym produktem lub uruchamianą właśnie usługą
 • ustanowienie polityki obserwowania domen z jedną z wielu obserwowanych usług
 • jeśli znajdziesz stronę zarządzaną przez cybersquattera, masz szansę przyczynić się do jej zamknięcia
 • jeśli ma miejsce faktyczny cybersquatting, odzyskaj istotną domenę i nie pozwól na rozwój problemu w przyszłości

Jak pokazuje praktyka, najlepszym sposobem odzyskania pożądanej domeny pozostaje porozumienie z jej właścicielem. Najlepsza rada na przyszłość? Jak najszybsza rejestracja oraz przejęcia domen, na których nam zależy oraz które mogą przyczynić się do rozwoju naszego biznesu, zanim zrobi to nasz konkurent.

One Response to “Cybersquatting według londyńskiej firmy prawniczej Kemp Little LLP”

 1. Michaall Says:

  Sorry za Autora.
  Ale przechodząc do sedna:
  Kiedyś w znanej gazecie komputerowej przeczytałem o cybersquattingu, i pomyślałem, że chcę coś takiego zobaczyć. Niestety moje marzenie się spełniło…. na lekcji w gimnazjum. Pani pozwolała wejść na facebooka, i sprawdzić sobie profil, no a że szkoła nie ma żadnego programu blokującego strony udało mi się wejść….. Na stronę porno.
  Zamiast facebOOk.com wpisałem facebOk.com. I szczęście, że pani z informatyki zna się na rzeczy- nie wpisała mi jedynki i nie poskarżyła się rodzicom. Całe szczęście

Leave a Comment 
Close
E-mail It