The Domain Name Industry News


Twoja firma posiada domenę .pl? - Świetnie! Masz zatem pierwsze z kilkunastu europejskich rozszerzeń domenowych.

Filed under: Wszystkie — Adam Wagner at 12:37 am on Wednesday, January 28, 2009

W dobie Internetu nie wyobrażam sobie funkcjonowania poważnej, szanującej się firmy, która nie posiadałaby swojej tożsamości online w postaci witryny www, do której kieruje adres w postaci “TwojaNazwaFirmy” w rozszerzeniu .pl - to bezwzględna konieczność. Ale czy to wszystko? Na pewno nie!

Przedsiębiorcy, których kontakty biznesowe nie ograniczają się do własnego kraju, powinni zadbać o zabezpieczenie swoich nazw co najmniej w tych państwach, gdzie prowadzą interesy, a najlepiej w całym regionie. Działania te mają na celu budowanie wizerunku marki na lokalnych rynkach, wśród odbiorców w poszczególnych krajach, przyczyniając się tym samym do generowania dodatkowych przychodów firmy oraz wartości jej samej.

W styczniu 2008r. na konferencji “Domain Names Secondary Market in Poland”, zorganizowanej przez NASK (Krajowy Rejestr Domen .PL), pod patronatem Onet.pl i Active24, miałem przyjemność prezentować swój punkt widzenia na temat “.PL ccTLD among the world-wide registrations“. Już w styczniu 2008, po obserwacjach lat ubiegłych, moją myślą przewodnią prezentacji było “(…) poeple and their businesses are tending to be visible locally next to the global presence”. Rok 2008. oraz jego podsumowania pokazały, iż owe prognozy potwierdziły się - ilość rejestrowanych domen narodowych (ccTLD) systematycznie rosła i dzieje się tak do chwili obecnej. Co więcej należy spodziewać się, iż tendencja ta będzie się utrzymywać. Wnoszą o tym nie tylko bieżące odczucia i obserwowane działania firm, ale także liczby zawarte w najnowszych publikacjach Rejestrów domen. “Warto też przejrzeć dwa wydane ostatnio raporty dotyczące rynku domen - raport Nominet (rejestr domen .co.uk) oraz raport VeriSign (rejestr domen .com i .net). W obu przeczytamy o rosnącym znaczeniu domen krajowych, tzw. ccTLD (Country Code Top Level Domain). Kryzys praktycznie ominął rynek domen krajowych (takich jak .de, .cn, .ru, .pl czy .es) (…)”, czytamy na blogu Daniela Dryzek, uznanego specjalisty z dziedziny domen internetowych, Dyrektora Zarządzającego w Active24 Poland. “Domena .com nadal będzie >>królową<<, z łączną liczbą rejestracji 78 milionów nazw, co daje 45% wszystkich domen na świecie. Jednak to domeny krajowe (ccTLD) będą w najbliższym czasie rosły dużo szybciej niż domeny .com”, dodaje Daniel Dryzek.
Co istotne, powyższych prognoz i rekomendacji nie należy interpretować jako działań dyskredytujących wybrane rozszerzenia domen. Wręcz przeciwnie! - Wszystkie rozszerzenia narodowe oraz globalne uzupełniają się wzajemnie, tworząc spójny, prestiżowy sposób postrzegania firmy jako przedsiębiorstwa dostarczającego swoją ofertę dla międzynarodowych odbiorców (.com, .eu, .asia), przy jednoczesnym dedykowaniu usług dla wybranych regionów (.pl, .de, .cz .itd). Tylko taki model zabezpieczenia interesów marki online zagwarantuje sukces jej udziałowcom w biznesie.

Z wyrazami szacunku,
Adam Szczypiorski
Dyrektor Generalny EuroDNS S.A. Poland &
Intl Business Development Manager EuroDNS S.A.

EuroDNS.com - Best Domain Registrar Award 2008 - domeny internetowe dla biznesu

Leave a Comment 
Close
E-mail It